Олекса Біланюк

Bilanyuk Oleksa Miron Petrovich

Оле́кса-Миро́н Біланю́к народився 15 грудня 1926 в с. Сянічок на Лемківщині, нині Польща) — професор, фізик, президент Української вільної академії наук (1998–2005), іноземний член НАН України, дійсний член НТШ, співавтор концепції тахіонів, яка започаткувала новий напрям сучасної фізики.

Олекса Біланюк є одним із основоположників нової галузі фізики: фізики явищ, швидших від світла. Біланюк в 60-х роках насмілився зазіхнути на авторитет А. Ейнштейна та цілих поколінь учених, які вважали безсумнівним існування в природі межі максимальної швидкості.

У співпраці з індійським фізиком Е. К. Дж. Сударшаном він написав і опублікував у 1962 році працю, в якій заперечується одне із основних заключень, яке Альберт Енштейн виніс із своєї теорії відносності —  мовляв рух, швидший від світла, є неможливий. Біланюк і Сударшан доказали, що такий рух зовсім не суперечить  теорії  відносності. Вони  доповнили теорію Енштейна так, що вона тепер вже заключає можливість явищ, в яких мав би місце рух, швидший від світла. Частинки, швидші від світла, надумані Біланюком  і Сударшаном, у фізичній літературі прийнято тепер називати „тахіонами” (від грецького тахіс —  швидкий).

Тахіо́ни — гіпотетичні частинки, що рухаються із швидкістю, більшою за швидкість світла у вакуумі. З-за руху зі швидкістю, більшою за швидкість світла, він невидимий, коли він рухається назустріч спостерігачу. Тільки коли він дійсно пройде через найближчу до спостерігача точку траєкторії, спостерігач побачить об’єкт, який з’явився раптом та який розділяється на два об’єкти (зображення), які віддаляються один від одного, причому одне з них наближається до спостерігача і потім віддаляється, рухаючись у напрямку руху реального об’єкта, а інше — рухається у зворотному русі, причому зміни об’єкта спостерігаються в цьому зображенні у «зворотному» часі.

Цитата Олекси Біланюка:

«Наші дослідження світ сприйняв не одразу. Спочатку на нас дивилися, мов на диваків, і не хотіли друкувати наші праці, щоразу закидаючи нас різними запитаннями. Ґрунтовно відповідаючи на закиди рецензентів, ми спочатку ображалися на них, але згодом були їм лише вдячні, бо коли нарешті нашу працю з Джорджем Сударшаном визнали класичною теорією, ми уникнули цих різних запитань від наших опонентів».

Розрахунки  вказують, що тахіони повинні мати дуже дивні прикмети, які поки що  унеможливлюють спостереження за ними. Та хоча безпосереднього доказу про існування тахіонів ще немає, є доволі посередніх вказівок, що тахіонні явища відіграють ключову роль у так званій „нелокальній” взаємодії елементарних частинок, з яких побудований наш всесвіт. Ділянка над світлової фізики, розпочата Біланюком і Сударшаном, стала складовою частиною сучасної фізики. Вже появилося понад 700 наукових праць із цієї нової галузі фізики. (Зацікавлений читач знайде доступний опис гіпотези тахіонів у публікації О. Біланюк: „Дійсні частинки  з уявною  масою”,  Вісті  Українських Інженерів, Рік 21, ч. 1-2, ст. 3-7, 1970.)

Тим самим він започаткував нову галузь теоретичної фізики. Основний напрямок його наукової діяльності —експериментальна ядерна фізика.

Наукові дослідження світового рівня він успішно поєднує з викладацькою діяльністю у Свартморському коледжі біля Філадельфії (США). Активно і натхненно працює Олекса-Мирон Біланюк на громадській ниві української діаспори. Протягом тривалого часу він є чільним діячем НТШ, президентом Української Вільної Академії Наук (США) та членом редколегії англомовної Еnсусlореdіа оf  Ukrаіnе . Завдяки його ініціативі і наполегливості УВАН видала збірку наукових праць всесвітньо відомого українського математика Михайла Кравчука.

На запрошення фізичної комісії НТШ і Львівського національного університету 21 травня 2002 року на фізичному факультеті професор Олекса-Мирон Біланюк виголосив доповідь, присвячену 40-річчю концепції тахіонів, сприйняту з великим інтересом, а видавництво “Євросвіт” (Львів) здійснило видання вибраних праць Біланюка про гіпотезу тахіонів мовою оригіналів (англійською, французькою, італійською, українською, російською). (Тахіони. Вибрані публікації до 40-річчя тахіонової гіпотези. Львів: Євро-світ, 2002).

Олекса-Мирон Біланюк – людина широкої ерудиції та різноманітних зацікавлень. Улюбленим його спортом є летунство, зокрема, планеризм. Свою пластову присягу 12-літній юнак Олекса Баланюк склав восени 1939 року у місті Сяноці, після відновлення Пласту скавтмастером Михайлом Іваненком на окупованій німцями Лемківщині. (Незабаром після цього німці заборонили  будь-яку  пластову діяльність). Після війни, в 1946 році, друг Біланюк вступив до куреня „Бурлаки”. Тому щ о на пластових зустрічах і таборах він грав на трубці „побудку” і „надобраніч”,  його  пластовим  ім’ям  стало „Трубка”.

У США він має права професійного пілота та інструктора з польотів планерами й одномоторними літаками. Його всебічну підтримку відчувають члени фізичної комісії НТШ упродовж усіх років своєї діяльності.

Як  професор-гість  О.  Біланюк  викладав  у Аргентині, Бразилії, Єгипті, Індії, Китаї, Росії (Новосибірськ) та в низці інших країн. Олекса Біланюк володіє сімома європейськими мовами.

Особлива глибина й змістовність притаманні його науково-популярним статтям, що впродовж останніх років регулярно з’являються на сторінках відомого українського журналу “Світ фізики” видавництва “Євросвіт” (Львів), членом редколегії якого є і Олекса-Мирон Біланюк.

Помер 27 березня 2009 року у Валінґфорді, США.

2 Responses

1. You have made some really good points there.
    I looked on the internet for more info about the issue and found most people
    will go along with your views on this website.

2. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
    Very helpful information particularly the last part :) I care for such info much.
    I was seeking this certain info for a very long time.
    Thank you and best of luck.