Max Born.jpg

Сьогодні 135 років з дня народження Макса Борна — німецький  фізик-теоретик. Член Лондонського королівського товариства, член Геттінгенської академії наук. Іноземний член AH СРСР (з 1934). З 1921 – професор теоретичної фізики Геттінгенського університету. 1933 емігрував до Англії, де спочатку очолював кафедру теоретичної фізики в Кембриджському, а з 1936 – в Единбурзькому університетах.Основні праці Борна присвячені динаміці кристалічних ґраток, квантовій механіці (Нобелівська премія, 1954), теорії буду атома і теорії відносності.

Біографія
Народився в м. Бреслау (Королівство Пруссія) (зараз Вроцлав, Польща). Батько, Густав Борн, працював викладачем анатомії та займався дослідженнями з ембріології та механіки розвитку. Батьки померли ще до того, як Макс закінчив гімназію.

Перші роки в університеті Бреслау Макс Борн, окрім природничих наук (що стали основою його подальшої кар’єри), вивчає філософію та історію мистецтв. Два літніх семестри Макс проводить в університетах Гейдельберга та Цюриха (в останньому відвідує лекції видатного математика А. Гурвіца). Далі настає черга Геттінгенського університету — тодішньої «Мекки німецьких математиків» — де працювали «три пророки»: Фелікс Клейн, Давид Гільберт та Герман Мінковський. Невдовзі Гільберт запропонував Борну посаду свого приватного асистента, яка не оплачувалася, проте давала можливість «щоденно бачити та чути» видатного математика. Гільберт та Мінковський (які були дуже близькими друзями) запрошували Макса приєднатися до їхніх прогулянок місцевими лісами, під час яких «я вчився в них не тільки сучасній математиці, але й важливішим речам: критичному ставленню до традиційних державних та суспільних інститутів, яке зберіг на все життя».

В 1907 році Макс Борн отримав ступінь доктора, після чого рік відбув на військовій службі (кавалерійські війська в Берліні). Наступні шість місяців Макс провів у Кембриджі з метою більш глибоко вивчити фундаментальні проблеми фізики. Невдовзі після повернення в Бреслау Мінковський, у відповідь на надісланий Борном новий розв’язок задачі про обчислення власної електромагнітної маси електрона, запрошує Макса повернутися до Гетінгену. Через кілька тижнів (у січні 1909 року) Мінковський помирає, проте робота Борна не залишається непоміченою, і професор Фогт пропонує йому посаду приват-доцента.

Помер Макс Борн у Геттінгені і був похований на одному кладовищі з Вальтером Нернстом, Вільгельмом Вебером, Максом фон Лауе, Максом Планком та Давидом Гільбертом.

Цитати Макса Борна

“Віра в те, що існує лише одна правда і що ти сам володієш нею, видається мені корінням усього зла в цьому світі”. (The belief that there is only one truth and that oneself is in possession of it, seems to me the deepest root of all that is evil in the world).

“Чи можемо ми називати щось, з чим не можна у звичайний спосіб зв’язати концепції позиції і руху, річчю або часткою? І якщо немає, що ж це за реальність, яку наша теорія відкрила для досліджень? Відповідь на це питання – це вже не фізика, а філософія”. (Can we call something with which the concepts of position and motion cannot be associated in the usual way, a thing, or a particle? And if not, what is the reality which our theory has been invented to describe? The answer to this is no longer physics, but philosophy).

“Наука залишила питання про Бога абсолютно відкритим. Наука не має права судити про це. Багато вчених вірять в Бога. Ті, хто говорить, що вивчення наук робить людину атеїстом, ймовірно, якісь смішні люди”.

“Фізика, як ми її знаємо, закінчиться через шість місяців” (Physics as we know it will be over in six months).

Макс Борн

Джерело: https://uk.wikipedia.org/wiki